X
Infolinia
Forum

WAŻNE INFORMACJE:
Klauzula informacyjna na temat prywatności
Regulamin forum

Poszukujesz pomocy w konfiguracji urządzeń? Odwiedź i subskrybuj nasz kanał na YouTube
Musisz się zalogować, aby tworzyć posty i tematy.

Sugestie na nowe produkty oraz inne sugestie

Cześć,

Jestem na etapie montażu zestawu extra life i brakuje mi poniższych rozwiązań:

• Monitor energii elektrycznej - wiem że jest dla supla ale nie chcę już innych systemów
  • Czujnik ogrodowy posiadający funkcję pomiaru wilgotności, temperatury oraz nasłonecznienia zasilany baterią, jest to uzupełnienie sterowania nawadniania które może odbywać się dzięki slr-21
  • Konfiguracja EFC-01 z poziomu komputera za pomocą przeglądarki a nie tylko aplikacji była by przydatna przy bardziej skomplikowanych ustawieniach

Czekam na czujnik światła (nasłonecznienia w luxach). Wiele domów montuje ogniwa fotowoltaiczne, rolety itd. i by się bardzo przydał do sterowania.

witam

jestem w trakcie budowy sterowania rozdzielacza centralnego ogrzewania. W wyniku tego w moim przypadku przydałoby się:

sterownik tygodniowy bezprzewodowy z nadajnikiem jednokanałowym coś jak salus controls 091FLTF, sterował by on nap. piecem a w moim przypadku jedną z 4 pomp, czyli potrzeba 4 szt 🙂

dodanie sygnału stanu odbiornika (załączony czy nie) w warunkach funkcji logicznych - teraz jest czujnik, przycisk fizyczny oraz operator logiczny. Mam sytuacje kiedy chce zrobić sterowanie 4 pomp na rom-24 - pompy są w jednym budynku a zasilanie ciepła jest w kotłowni w drugim budynku i jest tam piec juz sterowany rop-22 - chciałbym zeby praca którejkolwiek z pomp załączała piec 🙂 (chodzi również o podanie sygnału na jedno z 4 wejść rom-24 - nie sygnał radiowy)

Cytat widmo data 24 lipca 2019, 09:23

witam

jestem w trakcie budowy sterowania rozdzielacza centralnego ogrzewania. W wyniku tego w moim przypadku przydałoby się:

sterownik tygodniowy bezprzewodowy z nadajnikiem jednokanałowym coś jak salus controls 091FLTF, sterował by on nap. piecem a w moim przypadku jedną z 4 pomp, czyli potrzeba 4 szt 🙂

dodanie sygnału stanu odbiornika (załączony czy nie) w warunkach funkcji logicznych - teraz jest czujnik, przycisk fizyczny oraz operator logiczny. Mam sytuacje kiedy chce zrobić sterowanie 4 pomp na rom-24 - pompy są w jednym budynku a zasilanie ciepła jest w kotłowni w drugim budynku i jest tam piec juz sterowany rop-22 - chciałbym zeby praca którejkolwiek z pomp załączała piec 🙂 (chodzi również o podanie sygnału na jedno z 4 wejść rom-24 - nie sygnał radiowy)

Sterownik tygodniowy - byłby to dość przydatny element, choć wątpię, że powstanie. Taka głowica termostatyczna jest odpowiednikiem takiego modułu, tyle, że to większy rynek. Każdy ma po kilka kaloryferów w mieszkaniu, a sterownik byłby tylko jeden na mieszkanie, więc sprzedaż byłaby mniejsza, a i cena pewnie także słona (głowica kosztuje ponad 300 zł).

Teoretycznie sterowanie możnaby zrobić za pomocą funkcji logicznych, ale trzebaby ich dość dużo poustawiać. Myślę, że Zamel mógłby tą kwestę rozwiązać wprowadzając nowy element oprogramowania do softu - harmonogram z warunkami. Często brakuje takiego elementu w systemach inteligentnych domów, więc mogliby realnie zaplusować i coś takiego wprowadzić. Tym bardziej że baza w postaci funkcji logicznych już jest. Byłaby to więc tylko czytelniejsza dla użytkownika oprawa graficzna. Pytanie czy znajdzie się wola i umiejętności...

Co do warunków na stan odbiornika - użytkownicy postulują o to od samego początku wprowadzenia funkcji logicznych czyli prawie od 2 lat, ale bezskutecznie. Moim zdaniem przyczyna leży w sposobie działania systemu. Obecnie elementy nie nadają informacji o zmianie swoim stanu do EFC-01. Dostarczają tej informacji tylko na żądanie EC-01 gdy użytkownik wyświetla dany element na ekranie. Nie sądzę, że Zamel będzie chciał to zmienić, bo właśnie to powodowało duże problemy z zasięgiem i stabilnością działania. Chcąc wprowadzić warunek na stan odbiornika trzebaby zrobić cykliczne odpytywanie odbiornika ujętego w warunku o jego stan. I musiałoby to następować dość często a i tak opóźnienie w działaniu byłoby nieuniknione, ponieważ informacja o zmianie stanu nie docierałaby do kontrlera w czasie rzeczywistym, tylko z opóźnieniem. A cykliczne i częste nadawani wpływałoby na stabilność działania i zasięg. Przy jednej tego typu funkcji to może nie byłby problem - w końcu czujniki także nadają swoje stany co jakiś czas (choć tylko wtedy gdy zmienia się ich stan po przekroczeniu progu / delty zmiany wartości) , ale przy kilku odbiornikach ujętych w funkcjach zacząłby się informacyjny "tłok" na radiu

0